Jakie są zbieracze do wody deszczowej

Nieodłącznymi elementami zbiorników dekoracyjnych na deszczówkę są zbieracze wody deszczowej. Ich podstawową funkcją jest kierowanie deszczówki do zbiornika. Obecnie rynek przesycony jest wieloma wariantami rozwiązań pozyskiwania deszczówki z rynien oraz odprowadzania jej do zbiornika za pomocą węża. W wyniku przepełniania się zbiornika wodą deszczową, oddawana jest ona z powrotem do rynny. Możemy wyróżnić zarówno najprostsze silikonowe wewnętrzne zbieracze jak i bardziej rozbudowane urządzenia wyposażone w filtry
i zawory odcinające dopływ wody.

Dobierając urządzenie należy kierować się przede wszystkim:

 • średnicą rynny,

 • powierzchnią dachu jaką może obsłużyć dany zbieracz.

Kolejnym kryterium może być:

 • wygląd, kolor oraz

 • budżet jaki mamy przeznaczony na kupno zbieracza.

W naszej ofercie do wyboru jest 6 różnych zbieraczy na wodę deszczową. Zapraszamy do lektury.


Zbieracze silikonowe – wewnątrz rynnowe

1. Zbieracz Speedy - najprostsze z dostępnych rozwiązań. Silikonowy zbieracz umieszcza się wewnątrz rynny. Ze względu na jego elastyczne właściwości, podczas montażu wystarczy niewielkie nacięcie rynny. Przeznaczony do rynien spustowych o średnicy 70-110mm. Zestaw wyposażony jest w wiertnicę służącą do wykonania otworu. Speedy wyposażony jest w zawór zamykający dopływ wody do zbiornika. Dzięki temu na okres zimowy możemy odciąć dopływ wody do zbiornika, co pozwoli zabezpieczyć go przed ewentualnym rozsadzeniem. Jedynym minusem tego rozwiązania jest brak filtra oczyszczającego wodę z zanieczyszczeń. Produkt dostępny w kolorze ciemnoszarym.

Zbieracz do wody deszczowej SpeedyZbieracz do wody deszczowej SpeedyZbieracz do wody deszczowej Speedy

2. Zbieracz Easyfix - kolejne bardzo proste rozwiązanie, które umożliwia skutecznie zbierać deszczówkę. Silikonową końcówkę umieszcza się wewnątrz rynny wykonując niewielki otwór wyrzynarką dołączoną do zestawu. Pasuje do rur spustowych o średnicy 80-100mm.

Zbieracz do wody deszczowej EasyfixZbieracz do wody deszczowej EasyfixZbieracz do wody deszczowej Easyfix

3. Dostępna jest wersja Easyfix Comfort, która doposażona jest w wąż łączący zbieracz ze zbiornikiem. Podobnie jak zbieracz Speedy niestety nie posiada filtra wyłapującego zanieczyszczenia z rynny.

Zbieracz do wody deszczowej Easyfix ComfortZbieracz do wody deszczowej Easyfix ComfortZbieracz do wody deszczowej Easyfix Comfort


Zbieracze polietylenowe – zewnętrzne

1. Zbieracz z filtrem - najprostsze rozwiązanie spośród zbieraczy rynnowych. Skutecznie zbiera wodę z dachu o max. powierzchni 50 m2. Wyposażony w zgrubny filtr, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia np. liście. Pasuje do rur spustowych o średnicy 68-100mm i rur prostokątnych o wymiarach 60 x 60 mm. Aby zamontować zbieracz należy wyciąć fragment rynny (wystarczy +/-6 cm), a następnie umieścić zbieracz. Produkt jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: brązowej i szarej.

Zbieracz wody deszczowej z filtremZbieracz wody deszczowej z filtremZbieracz wody deszczowej z filtrem

2. Zbieracz z filtrem i zaworem - rozbudowana wersja poprzedniego filtra o zawór odcinający odpływ wody, stanowiący zabezpieczenie zbiornika przed zimą. Zbieracz gromadzi wodę z dachów o powierzchni 50 m2. Wyposażony jest w zgrubny filtr, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia np. liście. Pasuje do rur spustowych o średnicy 68-100 mm i rur prostokątnych o wymiarach 60 x 60 mm. Aby zamontować zbieracz należy wyciąć fragment rynny (wystarczy +/- 6 cm), a następnie umieścić zbieracz. Produkt jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: szarej i brązowej.

Zbieracz wody deszczowej z filtrem i zaworemZbieracz wody deszczowej z filtrem i zaworemZbieracz wody deszczowej z filtrem i zaworem

3. Zbieracz z filtrem siatkowym Inox wyposażony w bardzo dokładny filtr o oczkach 0,7 x 1,7 mm. W warunkach normalnych opadów, filtr doprowadza oczyszczoną deszczówkę do zbiornika ze skutecznością na poziomie 85-95%. Siatka filtra jest wyciągana co ułatwia czyszczenie. Po napełnieniu zbiornika, filtr może pełnić rolę odpływu przelewowego. Filtr przeznaczony jest dla powierzchni dachowych do 70 m². Instalacja w rurach spustowych o średnicy 68 i 110 mm. Urządzenie posiada możliwość ustawienia odpływu wody w dwóch pozycjach: otwarty lub zamknięty. Produkt jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: szarej i brązowej.

Zbieracz z filtrem siatkowym INOXZbieracz z filtrem siatkowym INOXZbieracz z filtrem siatkowym INOX


Mam nadzieję, że ta krótka charakterystyka pomoże Państwu podczas wyboru idealnego rozwiązania.

Oferta na zbieracze